Minimalizm we wnętrzu kuchni

Minimalizm wybierają mieszkańcy miast, perfekcjoniści, osoby prowadzące aktywny tryb życia, a jednocześnie esteci. Ten kierunek projektowania wnętrz powstał na fali modernizmu i opierał się na kulturze japońskiej. Kuchnia w stylu minimalistycznym jest mniej radykalna, a bardziej praktyczny i funkcjonalny. To Ty decydujesz, jak surowa będzie Twoja kuchnia, o ile przestrzegane są podstawowe zasady.

Samodzielne projektowanie — jak zachować styl?

Styl minimalizm we wnętrzu wyróżnia:

  • Minimalna ilość mebli i dekoracji;
  • Geometryczne i lakoniczne formy mebli i dekoracji;
  • Maksymalnie 3 kolory podstawowe we wnętrzu, najczęściej są to neutralne kolory podstawowe, ale możliwe są również jaskrawe akcenty;
  • Tylko wbudowane urządzenia gospodarstwa domowego;
  • Dobre oświetlenie naturalne i sztuczne;

Tak więc, tworząc minimalistyczny projekt kuchni, należy spełnić następujące cele: zwiększyć przestrzeń wizualnie i funkcjonalnie, jak najbardziej wypełnić przestrzeń światłem, dobrze przemyśleć ergonomię kuchni i system przechowywania, tak aby strefa robocza i jadalna nie oślepiała i była prawie pusta.

Sprytna prostota minimalizmu doskonale sprawdza się w projektach małych lub wąskich kuchni, w połączonych kuchniach i salonach oraz w nowoczesnych mieszkaniach typu studio. W dużych, zintegrowanych przestrzeniach minimalizm może ujawnić swój pełny potencjał, a w małej kuchni ten styl jest najlepszym sposobem na jej wizualne powiększenie.

Co może zepsuć minimalistyczną estetykę? Ten styl nie akceptuje zwykłego klasycznego wyrafinowania, poczucia przytulności w stylu wiejskim lub prowansalskim, charakterystycznego dla etnicznych i wielobarwnych fuzji. Nieodpowiednie jest także bogactwo tkanin, dekoracji i złożoność wykończenia. Należy również pamiętać, że w takiej kuchni trzeba będzie częściej sprzątać.

Wykończenia i materiały

Minimalizm zarówno w wykończeniu, jak i umeblowaniu łączy nowoczesne materiały (plastik, metal, szkło) z materiałami naturalnymi — drewnem, kamieniem, ceramiką. Idealnie byłoby, gdyby wszystkie meble były proste, ale o nienagannej jakości i oczywiście bez ozdób.

You may also like...