Jak wybrać idealne oświetlenie do salonu: Porady i inspiracje

W dzisiejszych czasach oświetlenie w domu ma jeszcze ważniejsze znaczenie, niż kiedyś. Nie służy ono już tylko do oświetlenia kolejnych pomieszczeń, ale jest ważnym elementem aranżacji każdego wnętrza, również salonu. Jak więc dobrać oświetlenie do salonu, aby spełniało swoje podstawowe funkcje, jak i wpasowało się w daną aranżację? Oto porady i inspiracje:

 1. Typy oświetlenia w salonie

Zanim dokonamy wyboru oświetlenia, musimy wiedzieć, jakie typy oświetlenia istnieją, aby móc wybrać to najodpowiedniejsze do naszego salonu.

 • Oświetlenie punktowe
  Oświetlenie punktowe służy do podziału przestrzeni na konkretne strefy oświetlenia. Doskonale sprawdzi się jako oświetlenie punktowe np. nad miejscem do pracy lub będącym w salonie gablotką z eksponatami.

 • Oświetlenie dekoracyjne
  Oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie nadawać wnętrzu ciepłego klimatu oraz tworzyć odpowiedni nastrój. Może to być lampa stojąca lub wisząca z ciekawym kształtem, która stanowić będzie atrakcyjną dekorację.

 • Oświetlenie ogólne
  Oświetlenie ogólne pozwala na równomierne rozmieszczenie światła w całym pomieszczeniu. Można to osiągnąć poprzez umieszczenie plafonu lub lampy sufitowej.

 1. Kolor światła

Kolor światła ma również duże znaczenie przy wyborze oświetlenia do salonu. Istnieją trzy rodzaje światła: ciepłe, neutralne i zimne.

 • Światło ciepłe
  Światło ciepłe wprowadzi przytulny klimat do salonu, co jest szczególnie ważne podczas wieczorów, gdy zasiadamy do relaksu.

 • Światło neutralne
  Światło neutralne zapewni w salonie jak najlepszą widoczność, a także można je zastosować, jeśli chcemy uzyskać naturalny kolor oświetlania w pomieszczeniu.

 • Światło zimne
  Światło zimne jest idealne do salonów, które pełnią rolę pomieszczeń użytkowych. Nasza praca w takim salonie będzie lepiej oświetlona.

 1. Wysokość sufitu

Wysokość sufitu to kolejny element, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia. Wysoki sufit umożliwia nam zastosowanie wiszących lamp, które będą ciekawą, a zarazem praktyczną ozdobą w salonie.

 1. Aranżacja wnętrza

Oświetlenie powinno być odpowiednio dobrane tak, aby wpasowało się w daną aranżację.

 • Wnętrza ciemne
  Jeśli salon jest ciemny, należy postawić na oświetlenie, które rozjaśni pomieszczenie. Lustrzane plafony lub czarne lampy, które odbijają światło, będą w tym wypadku doskonałym rozwiązaniem.

 • Wnętrza jasne
  Wnętrza w jasnych kolorach wymagają bardziej stonowanego oświetlenia, które nie będzie rzucało cieni. Wszelkie pastelowe barwy oraz biel będą tutaj idealnie pasować.

 1. Zarządzanie oświetleniem

Nie zapominajmy również o dodatkowych funkcjach naszego oświetlenia, takich jak zarządzanie nim.

 • Pilot
  Pilot to bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwi oraz pozwoli na szybsze i wygodniejsze sterowanie oświetleniem w domu.

 • Aplikacja mobilna
  Aplikacja mobilna daje możliwość zdalnego sterowania, co pozwala na łatwe oraz szybkie zmiany oświetlenia.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu to nie lada wyzwanie. Trzeba uwzględnić wiele czynników, takich jak typ oświetlenia, kolor światła, wysokość sufitu oraz aranżację wnętrza. Jednakże, dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak sterowanie oświetleniem pilotem czy aplikacją mobilną, możemy stworzyć oświetlenie, które będzie spełniało nasze potrzeby i wykreuje w salonie odpowiedni nastrój.

You may also like...