Jak myć okna, żeby nie było smug: Skuteczne sposoby na czyste i błyszczące szyby

Nikogo nie trzeba przekonywać, że czyste i błyszczące okna to wizytówka naszego domu czy mieszkania. Niestety, jest to często uciążliwe zadanie, szczególnie ze względu na pozostawianie po myciu smug na szybach. W artykule przedstawiamy skuteczne sposoby na jak myć okna, żeby nie było smug.

  1. Zaczynamy od przygotowania sprzętu

Przed przystąpieniem do mycia okien warto zebrać w jednym miejscu cały niezbędny sprzęt: szmatki (możliwie bawełniane lub flanelowe), gąbki lub mopy do mycia, ściągaczki, wodę oraz detergent. Warto też upewnić się, że mamy dobrej jakości narzędzia, które ułatwią nam pracę i przede wszystkim nie pozostawią smug na szybach.

  1. Wybieramy odpowiedni detergent

Wybierając detergent, warto postawić na sprawdzone, markowe firmy, które oferują preparaty do mycia okien. Jeśli jednak chcemy postawić na bardziej naturalne rozwiązanie, możemy zastosować mieszankę wody z octem (w proporcji 1:1 lub 2:1 w zależności od stopnia zabrudzenia) lub sodą oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie. Mieszanki te są skuteczne i jednocześnie nie szkodzą środowisku.

  1. Przystępujemy do mycia

Przygotowujemy mieszankę detergentu (lub innego zastosowanego przez nas sposobu) w wiadrze, a następnie moczymy gąbkę lub mop w wodzie z detergentem. Szyby myjemy ruchami okrężnymi zaczynając od góry i schodząc w dół. Koniecznie pamiętajmy, żeby nie przeciążać gąbki i zmieniać wodę w miarę jej zabrudzenia.

  1. Czyszczenie okna

Po umyciu szyby przystępujemy do ścierania wody ściągaczka. Również tutaj stosujemy ruchy zaczynając od góry i stopniowo schodząc w dół. Ważną kwestią jest dopilnowanie, żeby brzegi ściągaczki były czyste i nie pozostawiały wody na szybie.

  1. Usuwanie smug

Jeśli po skończeniu mycia nadal widzisz smugi na szybie, przystępuj do dalszej pracy. W proporcji 1:1 mieszamy wodę z octem i spryskujemy smugę. Następnie wycieramy ją czystą szmatką. Wskazówką może być także zastosowanie gazety (nieskorzystanej z wydruku) i czyszczenie nim szyby – ten sposób jest również skuteczny.

Podsumowując, aby osiągnąć połysk na naszych oknach, należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, wybrać skuteczny detergent (lub jego naturalne zamienniki) oraz przestrzegać zasad dokładnego mycia. Dzięki temu nasze okna będą błyszczeć i nie będą zdominowane przez smugi.

You may also like...